Historia Kuchni

Kuchnia Czerwony Rower powstała jako rozwinięcie dotychczasowej działalności Stołówki Stowarzyszenia Otwarte Drzwi dla osób ubogich istniejącej od 2002r. na warszawskiej Pradze Północ. Działaliśmy wyłącznie w oparciu o środki i żywność pozyskaną od sponsorów.

Przez 12 lat z bezpłatnych posiłków korzystały osoby bezdomne, bezrobotne, niepełnosprawne – w dużej mierze członkowie praskiej społeczności, których nie stać było na zakup pożywienia. Od początku stawialiśmy na bezpośredni udział samych osób potrzebujących stwarzając im warunki do zachowania godności własnej. Mogli więc zapracować na swój posiłek wykonując prace na kuchni: porządkowe, remontowe – w zależności od umiejętności i możliwości.

POCZĄTKI

Na początku było klepisko i stary, rozsypujący się garaż… a w garażu na ogół stały samochody dostawcze marki Żuk. Czy pamiętacie te dostawczaki? Od początku istnienia Stowarzyszenia, jego współzałożycielka, Anna Machalica-Pułtorak, miała inne plany wobec podupadającego budynku z sypiącymi się ścianami. Wtedy pojawił się pomysł urządzenia tam stołówki dla ludzi ubogich. Był jednakże jeden istotny, łatwy do przewidzenia szkopuł: brak funduszy na generalny remont i dostosowanie budynku do funkcji „lokalu gastronomicznego.”

Stołówka - Stowarzyszenie Otwarte Drzwi
 

Zaczęły się poszukiwania sponsorów i darczyńców. „Dwa lata zajęło mi znalezienie firmy, która zechciała sfinansować zakup materiałów niezbędnych do przeprowadzenia pierwszej metamorfozy. Ale w końcu się udało.” – mówi Anna Machalica. Dzięki hojności firmy JW Construction wyremontowano dach i podłogi, Centrum Finansowemu „Puławska” pomogło wyposażyć stołówkę w sprzęt kuchenny, m.in. zmywarkę, stoły, kuchnię, lodówki), Ceramika Paradyż ofiarowała glazurę i terakotę.

W wygląd i rozwój stołówki do tej pory swój wkład wnieśli także: Izba Komornicza, firma Grast MTB, Magdalena Miśkiewicz z Miśkiewiccz Design, Anna Wieczorek. Firma RWE w ramach wolontariatu pracowniczego zakupiła i zamontowała regały gastronomiczne. Urząd Pracy wyposażył w sprzęt stanowisko pracy pomocnika kucharza. Firma Stalgast zaoferowała znaczące rabaty na sprzęt, a Leroy Merlin – na materiały budowlane.

W metamorfozie Stołówki uczestniczyli pracownicy firmy Siemens Polska, którzy w ramach wolontariatu pracowniczego wykonali ogromną pracę, by stołówka miała nowy, wyjątkowy charakter. Pracownicy Siemensa opracowali koncepcję wystroju, wyszlifowali i pomalowali pozyskane meble, pomalowali ściany, nastroili stojące na stołówce pianino, stworzyli nowe meble z recyklingu, uszyli poduszki na krzesła. I tak właśnie powstała Kuchnia Czerwony Rower.

pracownicy SIMENS - Kuchnia Czerwony Rower
 

Dziś Kuchnia to wyjątkowe, które łączy resocjalizację i reedukację poprzez pracę, z potrzebą zapewnienia taniego, pełnowartościowego posiłku nie odbiegającego jakością od komercyjnych ofert.

Większość pracowników stanowią podopieczni Stowarzyszenia – osoby uczestniczące w programie wychodzenia z bezdomności, osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy osoby w trudnej sytuacji życiowej. Codziennie potwierdzają, że każdy może stanąć na „nogi”, odzyskać wiarę we własne siły, poczucie godności i sprawczości. Satysfakcja, akceptacja i uznanie ze strony gości okazują się najlepszym „lekiem” w procesie wychodzenia z wykluczenia społecznego.

Kuchnia Czerwony Rower
 

Kuchnia nie jest finansowana instytucjonalnie, a cały dochód przeznaczony jest na utrzymanie, wynagrodzenie pracowników oraz cele statutowe Stowarzyszenia.